Закрыть ... [X]

Shën Valentini po afrohet. Kanë mbetur më pak se një javë nga 14 shkurti 2016, ditë e njohur më shumë si Dita e Shën Valentinit, Shën Valentini apo Dita e të Dashuruarve. Nëse po kërkonit për urime për Shën Valentin që t’ia dërgoni të dashurit apo të dashurës suaj, atëherë ky artikull është për ju. Ne kemi përgatitur 37 thënie dashurie të cilat mund t’i përdorni si urime për Shën Valentin.

Dihet se si dhurata për Shën Valentin ju mund të përgatisni shumë gjëra, por një thënie apo poezi për Shën Valentin mund të jetë gjëja më e mirë që mund të bëni për të përçuar një mesazh dashurie tek partneri juaj. Këto thënie dashurie janë citate nga autorë të famshëm e disa prej tyre janë edhe shkëputje nga poezi për Shën Valentin. Ato mund t’i dërgoni nëpërmjet SMS, si status në Facebook, si kartolinë, apo më së miri: t’ia thuani sy më sy partnerit tuaj! Disa nga to janë të shoqëruara mefoto të bukura, kështu që ju mund t’i bëni një urim më special për Shën Valentin partnerit tuaj.

Mirëpo, para se të kalojmë te thëniet dhe poezitë, le të gjurmojmë shkurtimisht në historinë e Shën Valentinit

Kush është Shën Valentini dhe pse festohet Dita e Shën Valentinit?

Shën Valentini, zyrtarisht Shën Valentini i Romës, ishte një shenjtor i njohur romak i shekullit të III, i cili festohet më 14 shkurt dhe është i lidhur që nga mesjeta me një traditë dashurie elegante.

Shen Valentini

Gjithçka që dihet sigurt për shenjtorin është emri i tij dhe se ai ra dëshmor dhe u varros në një varrezë në Via Flaminia, afër urës Milviane në veri të Romës më 14 shkurt. Është e paqartë nëse Shën Valentini ishte një shenjtor i vetëm apo bashkimi i dy shenjtorëve me emër të njejtë.

Dita e Shën Valentinit është festë zyrtare në Bashkësinë Anglikane si dhe në Kishën Luterane. Në Kishën Ortodokse Lindore, Shën Valentini, meshtari i Romës festohet më 6 korrik dhe Hieromartir Valentini festohet më 30 korrik. Megjithatë, për shkak të paqartësive të këtyre dy shenjtorëve në lindje, në kalendarin kishtar përëndimor,Shën Valentini është i shënuar më 14 shkurt.

Shën Valentini festohet në shumë shtete rreth botës, mirëpo nuk është festë zyrtare në shumicën prej tyre.

Legjenda thotë se Shën Valentini i Romës u burgos për shkak se organizonte dasma për ushtarë të cilëve u ishte ndaluar martesa dhe se u shërbentë të krishterëve, që ishin të persekutuar nga Perandoria Romake. Sipas legjendës, gjatë burgosjes së tij, ai e shëroi bijën e burgosësit të tij, Asteriusit. Një zbukurim i kësaj historie thotë se para ekzekutimit të tij ai ia shkroi asaj një letër të nënshkruar në fund me “Valentini juaj”.

Dita fillimisht u lidh me dashurinë romantike në mesjetë, kur tradita e dashurisë elegante po lulëzonte. Në Anglinë e shekullit të XVIII, ajo evoluoi në një ditë në të cilën të dashuruarit ia shprehnin dashurinë njëri-tjetrin përmes luleve, ëmbëlsirave, kartolinave dhe dhurata të tjera. Në Evropë, Çelësa të Shën Valentinit u jepen partnerëve “si simbol romantik dhe si ftesë për ta hapur zemrën e dhuruesit”, si dhe fëmijëve, për ta mënjanuar epilepsinë (e njohur si Sëmundja e Shën Valentinit). Simbolet e Shën Valentinit që përdoren sot përfshijnë vizatimet e zemrës, pëllumbat, dhe figura e zotit të dashurisë, Kupidit, me krahë. Që nga shekulli i XIX,dhurata për Shën Valentin më e popullarizuar është kartolina me mesazh dashurie.

Urime për Shën Valentin

Më poshtë keni një listë prej 37 mesazhesh dashurie, disa prej tyre të shoqëruara me foto të bukura, të cilat mund t’i përdorni si dhurata për Shën Valentin për më të dashurit tuaj. Shpresojmë që të ju pëlqejnë!

Thenie dashurie

 • Edhe pse thonë se koha hakmerret me harresë ndaj kujtimeve, dashuria ime për ty kurrë nuk do të zbehet.          – Anonim

Thenie dashurie 3

 • Ajo që bëhet për hir të dashurisë është përtej të mirës dhe së keqes.
  Anonim

Thenie per jeten 2

 • Kisha dashur që kurrë të mos përfundojnë ato ditë.

Thenie nga Leo Tolstoi

 • Gjithçka, çdo gjë që e kuptoj, unë e kuptoj vetëm për shkak të dashurisë.
  Leo Tolstoi

thenie per dashurine 3

 • Arti i dashurisë është kryesisht arti i këmbënguljes.
  – Albert Ellis

Thenie nga Shekspiri

 • Dashuria dhe qielli e bëjnë njeriun qiellor.– Shekspiri

Autori i thënieve dhe poezive të mëposhtme është i panjohur. Nëse e dini atë, ju lutem shkruajeni në koment!

thenie dashurie urime shen valentini

 • Jam unë që të thërras me zë të shurdhër dhe vuaj brenda vetes këtë dashuri. Të dua me shpirt.
 • Nuk di. Nuk njoh. Nuk dua të kuptoj. Nuk dua veç… të harroj!
 • Përse sonte yjet nuk shkëlqejnë? A thua edhe ata mungesën tënde e ndjejnë?

thenie poezi dashurie shen valentini urime

 • Nëse do kërkoja dashurinë dhe lumturinë, atë do ta gjeja vetëm te ti, dhe për ty do sakrifikoj e do të kërkoj derisa zemra të më punoj, sepse unë s’mundem tjetër të dashuroj.

Thenie dashurie per shen valentin urime

 • As që kam menduar se do të ndihem ndonjëherë ashtu si atë ditë.

thenie poezi dashurie shen valentini urime 2

 • E kam frikë të mbes në vetmi se të dua dhe ti atë e di. Dhe nëse ty s’të kam këtu atëherë nuk mundem më me jetu’!
 • Dashuritë e mëdha janë të rralla, siç janë të rralla veprat e mëdha.

thenie poezi dashurie shen valentini urime 4

 • Mallin e kam ruajtur në zemër, ka shumë kohë unë s’’të kam parë, sytë e tu s’’i kam harruar, të dua si më parë!

thenie poezi dashurie shen valentini urime 3

 • Mos harro se pa ty çdo gjë është e kotë, mos harro se të dua më shumë se dje, sot.

thenie poezi dashurie shen valentini urime 5

 • Dy lule çelin, ato herdokurdo thahen, por zemrat tona kurrë nuk do të ndahen.

thenie poezi dashurie shen valentini urime 5

 • Pa ty, hëna nuk ka dritë; pa ty, dielli nuk rrezit; pa ty, jeta ime nuk ka kuptim se ty të dua – veç ty, shpirti im!

thenie poezi dashurie shen valentini urime

 • Shpesh deti flet me fjalë të largta, thotë gjëra që askush s’i di, vetëm kush di të dëgjojë mund të kuptojë, por ti dëgjo zemrën time do të të thotë “të dua”… “të dua përjetësisht”!

thenie poezi dashurie shen valentini - urime

 • Tërë një libër në një fjalë, i tërë oqeani në një pikë loti, shtatë palë qiell në një shikim, fortunë në një ofshamë, rrufe në një prekje, njëmijë vjet në një çast – kjo është dashuria që kam për ty.

thenie poezi dashurie shen valentini urime - 3

 • Puthjet më të ëmbla ti m’i ke dhuru’, jetën ty ta fala kur më the “të du’”.
 • Fshihen germat e dy emrave,
  Pikon gjaku i dy zemrave,
  Rrjedh loti i dy syve
  Vuajnë zemrat e të dyve.
 • Sa mundem të shoh, sytë e mi ty do të kërkojnë, sa mua më rrah zemra, ty do të kujtoj!

thenie poezi dashurie - shen valentini urime

 • Në zemrën time është një bashçe, në atë bashçe gjindet një lule e ajo lule më je ti!
 • S`arrija të kuptoja pse kaq shumë të doja. Nuk e kuptoja pse nuk flija dhe në shtrat të mendoja.

thenie poezi dashurie shen valentini urime -5

 • Gjithmonë një buzëqeshje më përkëdhel krejt fytyrën kur kujtoj sytë e tu.
 • Pastaj në vetmi ngela në dhomë me shoqerinë e lotëve në sy dhe me zemrën e lënduar për një vajzë, se nuk mund të jetoj dot unë pa ty!
 • Veç një çast do doja, veç një çast, zërin ta dëgjoja; do të doja veç fytyrën ta shikoja; do të doja veç një çast me ty të qëndroja; do të doja veç një çast puthjen tënde ta shijoja.

 • Me ty më qeshte zemra edhe kur ajo qante, me ty më ngrohte dielli edhe kur binte shi.
 • Edhe pse nuk jemi bashkë, ende të dua dhe gjithmonë do të dua.
 • Gjithçka që dëshiroja netë dhe ditë të tëra, ishte të të dashuroja me gjithë fuqinë e qenies sime.
 • Lutesha që të pranoje të qëndroje pranë meje deri në fund të jetës sime.
 • Mos mendo se për ty poezia ime ka marrë fund, sepse fundi nuk i vjen kurrë edhe nëse ty s’të takoj askund.
 • I shkruaj një femre që e dua shumë, i shkruaj i shkruaj, dorën s’mund ta ndal, i shkruaj në mëngjes, ditën, në mbrëmje, në mesnatë, i shkruaj dhe kur jam në gjumë. I shkruaj pa zemër se zemrën time e ka ajo të falur nga unë.
 • Më fal zemër se ndoshta më fjalët e mia të lëndova, më fal shpirt se ndoshta nga dashuria të gjykova.
 • Kur të bie shi, dil nga shtëpia dhe lëri pikat që bien të të prekin. Janë puthjet e dashurisë që prej shumë kohesh kam dashur të t’i jap.
 • Bie të fle, tek ti mendoj, në ëndrrat e gjumit ty të shikoj, zgjohem në mëngjes ty të imagjinoj, për tërë jetën ty të dashuroj.
 • Kur më dhe dashurinë – zbulova jetën, kur të dhashë veten time – zbulova lumturinë./thenie.org/

Kjo ishte lista jonë prej 37 thëniesh dashurie për Shën Valentin! Nuk arritët të përzgjedhnit se çfarë t’i dërgoni njeriut tuaj të zemrës? Atëherë hidhjani një sy arkivit tonë prej mbi 700 thënieve për dashurinë.

Shpresojmë që ju pëlqeu kjo përzgjedhje jona. Urime Shën Valentini!

Nëse ju pëlqeu dhe dëshironi që në të ardhmen të merrni më të rejat nga ne, atëherë na ndiqni në Facebook, Twitter apo Instagram.

Cilën thënie apo poezi përzgjodhët për partnerin tuaj? Shprehuni në komente më poshtë…
ШОКИРУЮЩИЕ НОВОСТИ